For International Couples

Menu

Gebe Kaldıktan sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz.  Bu hem sizin hem de bebeğinizin beklenmeyen bir problem yaşamamasında en önemli faktördür.  

Elbette gebelik ve doğum kendi kendine işleyen doğal birer fizyolojik süreçtir, ancak ortaya çıkabilecek sıkıntıları başında fark etmek ve düzelmesi için gerekli önlemleri zamanında almakla pek çok sorun daha doğmadan halledilir.

Doktor kontrolüne ne sıklıkla gidilmeli ?
Anne karnında tek fetüsün bulunduğu ve annenin daha önceden bir hastalığının (kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalığı gibi) bulunmadığı gebelikleri başlangıçta normalde ayda bir kez hekimin görerek değerlendirmesi yeterlidir.   İkiz gebeliklerde ya da daha sıkı takip gerektirebilecek bahsi geçen hastalıkların veya benzerlerinin bulunması durumunda ise hekimin kararına göre 2-3 haftada veya gerekirse her hafta da gebe görülebilir.   Bu kontrollerde hekiminiz kilonuzu ve tansiyonunuzu kaydedecek, şikayetlerinizi dinleyecek, bebeğin gelişimini değerlendirecek ve o dönemde yapılması gerekli testleri yaptırmanızı sizden isteyecektir. 

Genellikle 28-30. haftadan itibaren 3 haftada bir, 34-35. haftadan sonra 2 haftada bir ve son ayda (36. haftadan itibaren) her hafta gebenin görülmesinde fayda vardır. Muayeneler son dönemde kısa bile olsa fetüsün durumunun biofizik profil denilen bir sistem kullanarak değerlendirilmesinde büyük fayda vardır. 

Gebelik sürecinde 20-22. haftalarda detaylı ultrasonografik değerlendirme yapmaktayız.  Fetüsün tüm organları bu inceleme ile tek tek detaylı olarak değerlendirilmektedir.


Gebelikte uygulanan diğer önemli tarama testleri hakkında daha detaylı bilgi için lütfen arayınız.

Hekiminiz eğer gerekli görürse Doppler Ultrasonografi ile bebeğin kan akım hızlarını yani bebeğin beslenme ve oksijenlenme durumunu da ayrıca değerlendirecektir. 
Normal seyreden gebeliklerde Doppler incelemesini tarama amaçlı olarak 24. ve 30. gebelik haftasında rahime giden damarlarda ve bebeğin göbek kordonunda bakmaktayız.  Bunun dışında kan akım hızlarının ölçülmesi bebekte ya da annede bir problem (gelişme geriliği, tansiyon yükselmesi gibi) saptanırsa önem kazanır. Bu gibi durumlarda seri Doppler Ultrason ölçümleri ile bebeğin beslenme durumu yakından takip edilir. 

Merkezimizde kullandığımız ultrasonografi cihazlarının hepsinde doppler özelliği mevcuttur. 
Ayrıca Merkezimizde 3 Boyutlu Ultrason Cihazı olarak adlandırılan cihaz ile bebeğin görüntülenmesi yapılmakta ve CD ile görüntüler anne adayına verilmektedir. Aşağıdaki görüntüler 3 Boyutlu ultrasonografi cihazı ile kaydedilmiştir.