For International Couples

Menu

Gebelik Cinsel İlişki
Vajinal  kanama veya erken doğum riski  gibi durumlar olmadığı takdirde tüm gebelik boyunca cinsel ilişkinin herhangi bir olumsuz etkisi gösterilmemiştir. Gebelik sırasında orgazm olmanın erken doğumu başlatacağı şeklindeki inanç ise aynı şekilde yanlıştır.

Ancak lekelenme tarzında bile olsa kanama söz konusuysa mutlaka hekim değerlendirmesinden geçmek gerekir. Aynı şekilde gebelikte vajinal muayenenin de bir zararı yoktur. 

Gebeler bina girişlerindeki ve alışveriş merkezlerindeki güvenlik kapılarından geçemez 
Güvenlik kapıları metal detektörü görevini görürler. Herhangi zararlı bir röntgen ışın söz konusu değildir. Bu nedenle güvenlik kapılarından geçmek sakıncalı değildir. 

Bilgisayar, ve Mikrodalga Fırınlar Zararlıdır
Gebelik süresince bilgisayar veya mikrodalga fırın kullanmak sakıncalı değildir. Cep Telefonlarının ise gövde üzerinde taşınması önerilmemekle birlikte cep telefonuyla konuşmanın bebek üzerine zararlı olduğunu gösteren bir bulgu yoktur.

Sinek İlaçları 
Gebelik sırasında sivrisinek için tabletler veya sıvı şeklinde böcek kovucular kullanılabilir. Sprey şeklinde cilde sıkılan sivrisinek kovucuların da şimdiye kadar bir zararı gösterilmemiştir. 

Gebelik ve Seyahat 
Gebelerin hava, deniz veya karayolu ile seyahat etmeleri sakıncalı değildir. Gebelerin son haftalar haricinde otomobil kullanmalarında sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin ise mutlaka bağlanması gerekir. Uzun süreli otobüs yolculukları ise gebeliğin ikinci yarısında önerilmemektedir. Bunun nedeni ise bacakların uzun süreli sarkıtılarak hareketsiz kalmalarıdır. Otomobil ile seyahatlerde sık mola verilmesi de yararlı olacaktır.

Havayolu ile seyahat edecek olan gebelerden 7. aydan sonra sakıncalı olmadığına dair doktor raporu gerekmektedir. Uçak yolculuğunun 3-4 saatten daha kısa olduğu durumlarda ve gebelik ile ilgili herhangi bir risk faktörü yok ise yolculuk sırasında hareket, bol sıvı alınması ve baldır egzersizleri yeterlidir. Yolculuğun daha uzun sürdüğü durumlarda ise bunlara ek olarak mutlaka diz altı varis çorabı giyilmesi gerekir. Risk faktörleri taşıyan gebelerde ise yolculuktan 3 gün önce bebek aspirin başlanması veya yolculuk günü ve ertesi gün düşük dozda kan sulandırıcı verilmesi önerilmektedir. Deniz yolu ile seyahat edecek olan gebelerde özellikle ilk 3 ay içinde bulantı ve kusmaların artabileceği bilinmelidir. Bunun dışında deniz yolu ile seyahat etmek sakıncalı değildir. 

Gebelik ve beslenmeye ilişkin. 
Gebelikte özel bir beslenme rejimi gerekmemektedir. Vejetaryenlerde de gebeliğin seyri genellikle normaldir. Kırmızı et yenmesi mutlaka şart değildir ve tavuk ve balık kırmızı etin yerini tutabilir. Denizde uzun süre yaşayan büyük balıkların etlerinde bazı ağır metalleri biriktirdikleri için bunların çok sık yenmesi önerilmemektedir. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünlerinin bebeğin kemik gelişimini karşılamaları için yeterli miktarda alınmaları gerekir. İlerleyen gebelik haftalarında günde ortalama 400 mg kalsiyum alınması gereklidir. Çoğul gebeliklerde bu miktar artar. Günde iki su bardağı süt içilmesi, bir küçük kâse yoğurt yenmesi ve iki kibrit büyüklüğünde peynir yenmesi ile bu miktarda kalsiyumu alma olanağı vardır. Süt ve süt ürünlerinin yarım yağlı veya yağsız yenmesinin herhangi bir zararı yoktur. Gebelik sırasında günde 1–2 bardak açık çay, 1 bardak kahve ve 1 bardak kola içilebilir. Sosyal bir ortam olduğunda az miktarda alkol alınmasının da bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Pişmiş olarak şarküteri yenmesinin zararı yoktur. Az pişmiş etten uzak durulmasında yarar vardır. Sushi yenebilir.  Çiğ köfte ise et içeriyorsa yenmemelidir. 

Gebelik ve Spor, 
Gebelik sürecinde en ideal sporun ne olduğu tartışılabilir ama genelde önerilen kısa / orta mesafeli ve yorucu olmayan yürüyüşler yapılmasıdır. Uzun mesafe koşucularında gebelik süresince spora devam edildiği durumlarda bile normal gebelik sonuçları bildirilmiştir. Spor yapılmasının gebeliği olumsuz olarak etkilediğine dair herhangi bilimsel bir kanıt yoktur. Aksine bir gereksinim (kanama, erken doğum riski, çoğul gebelik, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi) olmadığı takdirde spora devam edilebilir. Yer hareketleri, hafif ağırlık çalışmaları, tenis gibi sporlar yapılabilir. Koşu bandı, bisiklet, kürek çekme de yüzme de alternatif sporlardandır.