For International Couples

Menu

Kabızlık gebelikte sık görülen bir diğer yakınmadır. Gebelikte artan progesteron hormonunun etkisiyle boşaltım sisteminin yavaşlaması ve büyüyen rahmin kalın bağırsağın son kısmına bası yapması sonucu sıklıkla kabızlık gelişir.

Eğer daha önceden kabızlık şikayetiniz varsa bu genellikle gebelikte daha da kötüleşecektir.   En basitten başlayarak kabızlığın tedavisi bol sıvı alımı, yürüyüş ve egzersiz yapılması, posalı yiyeceklerin, kepek ekmeğin, sebze ve meyvelerin tüketilmesi şeklindedir. Bu temel önlemlerle üstesinden gelinemeyen kabızlık durumunda bağırsaklardan emilmeyen ve çocuğa ulaşmayan maddeler içeren kabızlık giderici ilaçların kullanılması gerekebilir.
Doktorunuza danışmanız yeterli olacaktır!. 
 
Kabızlığın ilerlemesi ve büyüyen rahmin kalın barsak toplardamarına basısı ile hemoroid (basur) oluşumu da gelişebilir. Bu durum da makat bölgesinde ağrılı bir şişlik oluşur.  Kabızlık önlenemezse ıkınmalar ile karın içinde basıncın artması; hemoroidin ilerlemesine ve ağrının artmasına hatta kanamaya neden olabilir. Bu durumda doktorunuz gereken tedaviyi düzenleyecektir.