For International Couples

Menu

Gebeliğin ilk üç ayından sonra görülen ancak çok da rahatsız edici olmayan iki taraflı kasık ağrıları olabilir. Bu dönemde anne adaylarının karnında ve kasıklarında görülen bu ağrılar büyümekte olan rahmin karın

duvarı ile olan bağlarının gerilmesinden kaynaklanan ağrılardır ve çok da önemsenmemesi gerekir.Bazen kabızlık ve mide yanması da karın ağrısına neden olabilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahmin yarattığı bası nedeni ile kaburgaların altında da ağrılar hissedilebilir.Yine ileri dönemlerde doğuma hazırlık antrenmanları olarak da adlandıracağımız Braxton-Hicks kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa neden olabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki kasık ağrıları bazen ciddi bir problemin habercisi de olabilir. Bu problemler idrar yolu enfeksiyonları veya  erken doğum tehdidi  nedeniyle oluşan ağrılar olabilir. Dolayısıyla aslında kasık ağrılarından rahatsız olan her gebe doktoruyla irtibata geçmelidir. Böylelikle sonradan telafisi mümkün olmayan gecikmelerden de kaçınılmış olacaktır. Eğer hissedilen ağrı ritmik bir ağrı ise, yani her düzenli ve belirli aralıklarla geliyorsa ve beraberinde rahminizde ya da karnınızda sertleşme ve toplanma hissediyorsanız, bu ağrıların erken doğum kasılmalarının yarattığı bir ağrı olma olasılığı yüksektir. Erken doğum tehlikesi ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen  tıklayınız.

Nadiren görülen diğer kasık ağrısı sebepleri arasında her kadında her zaman görülebileceği gibi gebelikte de karşılaşılan yumurtalık kistleri, daha önceden var olan  myom içersine kanamalar, hatta apandisit gibi problemler de söz konusu olabilir.
Ciddi sorun yaratabilecek problemlerin dışında gebelikte görülen kasık ağrıları kas spazmlarına bağlı olabilir veya bebek hareketleri esnasında ortaya çıkan ağrılar da olabilir. Kas spazmları genellikle tek taraflı olurlar ve istirahatla geçip, hareketle birlikte ortaya çıkarlar.


Tekrar hatırlatmak gerekirse kasık veya karın ağrılarından rahatsız olan her gebe doktoruyla mutlaka temasa geçmelidir. Böylelikle sonradan  telafisi mümkün olmayan gecikmelerden de kaçınılmış olacaktır.