For International Couples

Menu

Mide yanması gebelerin önemli bir kısmında görülür. Temel gebelik hormonu olan progesteron hormonunun  artışına bağlı olarak mide-barsak sistemindeki düz kaslarda gevşeme olur ve aynı zamanda

yemek borusu ile mide arasındaki geçiş eskiye oranla daha fazla açık kalır. Buna ilerleyen gebelik haftalarındaki büyüyen rahimin mide ve barsaklara yaptığı baskı da eklenir.   Bunların sonucunda asitli maddelerin yemek borusuna girmeleri burada yanma ve tahriş meydana getirir. Göğüs kemiğinin arkasında, alt kısımlarında yanma, sıcaklık hissedilir.Sadece temel bazı önlemler ile bu sıkıntılar büyük oranda azalabilir.Yakınmalarla baş etmek için sık sık ve az az bölünmüş porsiyonlar halinde ve daha az yağlı yemek tüketmeyi tercih etmelisiniz. Yemeğinizi yavaş yemeli ve iyi çiğnemelisiniz.

 

Akşam yemek yedikten hemen sonra yatmamalı, en erken 2 saat sonra yatış pozisyonuna geçmelisiniz. Gece yatarken düz yatmamaya gayret edin, başınız 15-30 cm. yüksekte olsun. Sigara içiyorsanız  mutlaka bırakınız. Sigara mide asit salgısını arttırıcı bir faktördür. Ayrıca zaten bebeğiniz açısından da pek çok olumsuzluklar taşır.Sakız çiğneyebilirsiniz, sakız çiğnemek tükürük salgısını arttırır. Tükürük ise mide asitini dengeleyen bir faktördür.  Bu arada kahve ve çayı da azaltmalısınız.   Yine de yakınmalar devam ediyorsa doktorunuz  antiasit  ilaç tedavisi (çiğneme hapları veya şurup olarak) önerebilir. Antiasit ilaçların barsaklardan emilimi olmadığından fetusa zarar verme olasılıkları yoktur.