For International Couples

Menu

Kızlık zarının latince adı HYMEN’dir.  Vajina girişinin 1-1.5 santimetre iç bölümünde yer alan ince bir yapıdır.  En sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların çıkışına yarayan ortasında ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir dokudur. 


Fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen özel bir işlevi yoktur. Ana rahmindeki fetusun gelişimi esnasında cinsel organlar oluşurken aşağıdan ve yukarıdan gelen organların birleşme sınırı olduğu ve cinsel organlarda gelişebilecek muhtemel iltahaplanmalara karşı koruyucu bir işlevi olduğu da düşünülmektedir. Himen esnekliği ve ortasındaki deliğin biçim ve büyüklüğü ve hatta sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede neredeyse zar hiç yok sanılabilir. Bazı nadir durumlarda ise zarda hiç delik yoktur. Bu durumda adet kanaması genç kızlıkta görülen ilk kanamadan itibaren sürekli vajina ve rahim içinde birikir ve her adet döneminde genç kız adet olamamaktan, ancak ağrı duymaktan yakınır. Böyle bir durumda genç kızın sağlığının zarar görmemesi için küçük bir operasyonla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır. 

Vajinaya herhangi bir cisim girmeden, ip atlamak, bisiklete binmek, cinsel organlar bölgesine dıştan temas, kaşıma vs. ile kızlık zarında bir değişiklik oluşmaz ve kanama olmaz. 
Genellikle yaygın olan inanışın aksine ilk cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılmasında fazla bir acı duyulmaz ama kalın bir zar yapısına sahip olan ve bundan da önemlisi psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmayan, ilişki öncesinde yeterli ön sevişme dönemi yaşamayan ve bu konudan çok korkan bayanlarda daha fazla acı hissedilebilir ama hiç bir zaman bu acı dayanılmaz bir acı değildir. Kimi bayanlarda ise bu sırada hiçbir acı duyulmayabilir veya parmağımızı bıçakla kestiğimiz zaman duyduğumuz acıdan daha az bir acı duyulabilir. 
Kızlık zarı ne yazık ki halen dünyanın bazı bölgelerine ve ülkemizde toplumsal olarak önemli algılanmaktadır. Kızlık zarının henüz bozulmamış olması yanlış olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının kanıtı ve yine ilk ilişkide kanama olmaması da o kişinin daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve bu yüzden zaman zaman trajediler de yaşanmaktadır. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını gösteren herhangi bir test ya da benzeri yöntem yoktur. Kızlık zarının durumu, ancak bir Kadın Hastalıkları uzmanının muayenesi ile anlaşılır.

Kızlık zarı cinsel ilişkiye giremeyen bayanlarda bir Jinekolog tarafından, anestezi altında ufak bir ameliyat ile ortadan kaldırılabileceği gibi, eğer gerekirse dikilerek tamir de edilebilir. Zarın dikilmesinde yırtılmasının eski ya da yeni olmasının ve ne kadar ilişkiye girildiğinin bir önemi yoktur.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görev yapmadıkları sürece kızlık zarı muayenesini yapmayı reddedebilirler veya muayene etseler ve sözlü olarak bilgi verseler bile rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. Yine Mahkeme kararı ile gelen yazıların dışında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları hastanın kendisinden başka birine muayene sonucunu bildirmek zorunda değildirler. Her zaman olduğu gibi hekim ile hasta arasındaki bilgiler özeldir ve başkasıyla paylaşılmaz.