Menu

TÜP BEBEK KONULARI

Tüp bebek tedavisine  başvuran kişilerde endometrial polip görülme sıklığı %7-8’ dir.  Endometrial polipler kısırlık, embryoların rahim içinde yerleşmesinde başarısızlık ya da düşüklere neden olabilirler.

Polip, aşılama ya da tüp bebek tedavisinden önce tespit edilirse operasyon yapılır. Yumurtalığın ilaçla uyarılması sırasında tespit edilmesi durumunda hastanın ve polibin özelliğine göre karar verilir. Polibin büyüklüğü, önceki gebelik öyküleri , o kliniğin donmuş embryo programının başarısına göre tedavi belirlenmelidir

  • Polip küçükse ( <1,5 cm ) ve hastada implantasyon başarısızlığı ya da tekrarlayan düşük öyküsü yoksa tüp bebek tedavisine devam edilip embryolar transfer edilebilir.

Polip büyükse ( >1,5 cm ) ya da hastada implantasyon başarısızlığı veya tekrarlayan düşük öyküsü varsa o zaman tüm embryolar dondurulmalı, polip histeroskopi ile alındıktan sonra 2-3 ay beklenip dondurulmuş embryolar çözülerek transfer edilmelidir.

Polip operasyonu ideal olarak doğrudan gözlem altında histeroskopiyle yapılmalıdır.

Mini İVF ya da mini tüp bebek tedavisi daha düşük dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmesi mantığına dayanır. Geliştirilen bu yumurtalar alındıktan sonra yine mikroenjeksiyon tekniği uygulanarak döllenme sağlanır.

 

Devamını oku: Mini Tüp Bebek Nedir ?

altRahim içi doku kültürü uygulaması , tekrarlayan tüp bebek tedavilerine rağmen gebe kalamayan embriyoları yavaş veya kötü gelişim gösteren çiftlerde yeni bir umut haline gelmiştir .

Devamını oku: Yapay Rahim (Co-Culture)

altİnsan ırkı için uygun olan bebek sayısı her bir gebelik için tektir. ancak aşılama ve tüp bebek gibi yardımla üreme tekniklerison yıllarda sıkça kullanılmaya başladığından çoğul gebeliklerin sayısında da belirgin olarak artma gözlenmektedir.   Denilebilir ki tüp bebek yöntemiyle elde edilen gebeliklerin % 25-30'u çoğul gebeliktir. Bunların çok büyük çoğunluğu ikiz gebeliktir

Devamını oku: Çoğul Gebelik Riski

Günümüzde genetik hastalıklar gebelik sırasında veya doğumdan sonra tanımlanabilmektedir. Ancak bebekteki muhtemel genetik hastalıklar ultrasonografi, amniosentez gibi yöntemler ile gebeliğin ancak dördüncü ayında belirlenebilmekte ve ciddi bir anormallik saptanması durumunda gebelik 5. ay civarında sonlandırılmaktadır. Bu durum anne ve baba adayını psikolojik ve fiziksel olarak travmaya uğratmaktadır.

Devamını oku: Transfer Öncesi Genetik Tanı

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2  3  4  5  6 
  •  Sonraki 
  •  Son 

Sayfa 1 / 6